Zemřel první britský fotbalista, který stál milion liber
17:11
Doporučit

Zemřel bývalý anglický reprezentant Trevor Francis. Někdejší útočník, který se stal v roce 1979 prvním fotbalistou v Británii, jehož přestupová částka se vyšplhala na milion liber, podlehl dnes v 69 letech ve svém domě ve Španělsku infarktu.

Francis byl odchovancem Birminghamu City, v jehož A-týmu debutoval v roce 1970 už jako šestnáctiletý. V únoru roku 1979 se stal prvním britským milionovým fotbalistou, když za tuto tehdy astronomickou částku přestoupil do Nottinghamu. Ještě téhož roku vstřelil hlavičkou jediný gól finále Poháru mistrů (dnešní Ligy mistrů) proti Malmö a o rok později s Forest vítězství v nejprestižnější evropské klubové soutěži obhájil. V roce 1981 přestoupil Francis do Manchesteru City, později hrál například i v Itálii za Sampdorii Janov a Atalantu Bergamo.

Za anglickou reprezentaci odehrál Francis 52 zápasů a vstřelil 12 gólů. Jeden z nich tehdejšímu Československu při výhře Albionu 2:0 v základní skupině mistrovství světa 1982 ve Španělsku. Po kariéře Francis trénoval Queens Park Rangers, Sheffield Wednesday, Birmingham a Crystal Palace.

Články odjinud